Satın Alma Davranışlarında Renklerin Önemi

Gönderen admin 19/01/2015 0 Yorum(lar) E-Ticaret Dünyası,

Tüketici yalnızca 15 saniyede ilk gördüğü ürün ile ilgili genel bir kanıya varıyor. Bu noktada marka ya da ürün tasarlarken renklerin önemini göz ardı edilmemesi önemli. Çünkü renkler, tüketicinin marka algısını ve davranışlarını önemli ölçüde etkileyen unsurlar arasında geliyor. Bu yüzden renkler birçok alanda belli bir algı ve duygu yaratmak için kullanılıyor.

 

Renkler, duyuların harekete geçirilmesi için tüketici ile marka arasındaki köprülerin kurulmasını sağlıyor. Satın alma davranışları esnasında renkler birçok duyguyu çağrıştırıyor. Araştırmalara göre renkler, satın alma davranışlarının yüzde 90’ını etkiliyor. Renklerin markaya ya da ürüne kattığı anlamlar ise şöyle sıralanabilir.

 

  • Okyanus rengini anımsatan mavi soğuk, sakinleştirici, rahatlık sağlayan ve huzur veren bir renk olduğu için başarıyı çağrıştırıyor
  • Kırmızı hareket, girişkenlik, liderlik ve gücü temsil ediyor. Bu yüzden birçok marka bu rengi kullanmayı tercih ediyor.
  • Sarı ise canlılığı, iyimserliği, coşkuyu ve hareketi vurgulamasına rağmen geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin rengi olarak algılanıyor. Markaların üstünde geçicilik algısı yarattığı için bu renk çoğu zaman tercih edilmiyor.
  • Yeşil, doğayı çağrıştıran bir renk olduğu için sessizliği , huzuru, iyimserliği ve öz güveni vurguluyor.
  • Siyah, gücü ve kararlığı temsil eden bir renk olduğu için lüks ürün vde markalarda sıkça kullanılır.
  • Turuncu, agresif bir renk. Dolayısıyla satın alma, satma ya da abone olma çağrışımı yapıyor.

 

Ayrıca renk değeri ve doygunluğu da tüketici algısını etkiliyor. Bu yüzden Victoria Secret ve H & R Block gibi markalar belirli bir marka kişiliğini oluşturmak için marka yaratma stratejilerinin temel olarak renklerin tüketiciler üstündeki algısını kullandı.

Bir Yorum Yazın